Nedavno potpisani Sporazum o saradnji između Srbije i SAD-a u energetskom sektoru otvara nove perspektive za regionalno tržište obnovljive energije. Potpisan u oktobru 2024. godine, ovaj sporazum predstavlja ključni korak ka modernizaciji energetskog sektora Srbije, posebno u oblastima zakona o energetskoj tranziciji i povećanju kapaciteta obnovljive energije, koji su od suštinskog značaja za ekonomski rast i održivost.
Širi kontekst i značaj sporazuma
Glavni fokus ovog sporazuma je unapređenje saradnje u politici obnovljive energije, energetskoj efikasnosti i smanjenju emisije ugljikovog dioksida, usklađujući se s globalnim ciljevima za smanjenje CO2. Kroz ovu saradnju, Srbija će dobiti pristup tehničkoj ekspertizi, američkim investicijama i novim tehnologijama, posebno u projektima solarne, vjetroenergije i vodika. Ove mjere su ključne za smanjenje zavisnosti Srbije od fosilnih goriva, posebno od uglja, koji trenutno dominira energetskim sektorom Srbije.
Sporazum uključuje zajedničke projekte za razvoj kapaciteta zelene energije i infrastrukture radi diverzifikacije izvora energije. SAD će pružiti podršku kroz finansiranje novih investicija i obuku stručnjaka. Posebna pažnja posvećena je izgradnji vjetroelektrana i solarnih elektrana, kao i investicijama u tehnologije skladištenja energije, koje su ključne za stabilnost sistema obnovljive energije.
Uporedba sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom
Za razliku od Srbije, Bosna i Hercegovina i Hrvatska su već postigle značajan napredak u projektima obnovljive energije, iako su ove dvije zemlje na različitim fazama u razvoju svoje energetske infrastrukture.
Bosna i Hercegovina
Bosna i Hercegovina postaje sve atraktivnija destinacija za investitore zbog svog ogromnog potencijala za ulaganja u čistu energiju. Sa svojom strateškom lokacijom na evropskom energetskom tržištu i velikim potencijalom za rast, zemlja nudi brojne prilike za međunarodne investitore. Trenutno je u Bosni i Hercegovini instalirano 731 solarna elektrana, a veliki projekat za 11.000 MW solarne snage je u fazi odobravanja. Za ilustraciju, najveća nuklearna elektrana u Evropi ima kapacitet od 1.600 MW, što naglašava neiskorišteni potencijal Bosne i Hercegovine. Na primjer, u gradu Stocu u Hercegovini se razvijaju solarni projekti ukupnog kapaciteta od 600 MW, što odgovara kapacitetu Nuklearne elektrane Krško u Sloveniji.
Osim toga, sektor obnovljive energije u Bosni i Hercegovini nudi neke od najpovoljnijih poreskih podsticaja u Europi, sa porezom na dobit od 10% i stopom PDV-a od 17%. Investitori u ovom sektoru uživaju ista prava i zaštitu kao domaći investitori, uključujući zaštitu od nacionalizacije ili eksproprijacije, kao i mogućnost prenosa profita u inostranstvo. Posvećenost Bosne i Hercegovine zelenoj energiji dodatno je pojačana njenim članstvom u Europskoj energetskoj zajednici i pridržavanjem međunarodnim energetskim sporazumima, pozicionirajući zemlju kao značajnog igrača u održivoj energetskoj budućnosti Europe. Kombinacija povoljnog poreskog okruženja, ambicioznih projekata obnovljive energije i strateške lokacije čini Bosnu i Hercegovinu veoma konkurentnom za investitore koji traže prilike u projektima zelene energije.
Hrvatska
Hrvatska ima napredniji regulatorni okvir, usklađen s propisima EU o zaštiti okoliša i značajan broj projekata obnovljive energije, posebno u oblasti vjetroenergije. Kao članica EU, Hrvatska je direktno podložna zakonodavnim okvirima EU, poput Europskog zelenog plana, što joj omogućava pristup fondovima EU za energetsku tranziciju. Hrvatska također aktivno radi na energetskoj efikasnosti kroz regionalne programe i uspostavila je nekoliko projekata vjetroelektrana u obalnim područjima. U poređenju s tim, Srbija, koja je još uvijek u procesu pristupanja EU, stiče slične strateške prednosti izvan okvira EU putem ovog sporazuma s SAD-om.
Utjecaj na investitore i poslovne prilike
Sporazum o saradnji između Srbije i SAD-a u energetskom sektoru predstavlja ogromnu priliku za međunarodne investitore fokusirane na energetski sektor Srbije, posebno one koji su zainteresovani za razvoj obnovljive energije. Nove regulative i podrška američkih partnera olakšaće pokretanje projekata obnovljive energije, smanjiti regulatorne prepreke i privući veće strane investicije. Srbija postaje sve atraktivnija za strane kompanije koje su zainteresovane za ulaganja u zelenu energiju i energetsku tehnologiju, a ovo partnerstvo sa SAD-om naglašava ozbiljnu posvećenost zemlje energetskoj tranziciji.
Planirane investicije u zelene projekte takođe bi mogle otvoriti vrata za akvizicije i strateška partnerstva s lokalnim kompanijama. Veća transparentnost i tehnička podrška koju pruža SAD daju investitorima poverenje u regulative, smanjenje rizika i dugoročne povrate na investicije.
Potpisivanjem ovog sporazuma, Srbija ulazi u novu fazu energetske tranzicije, s dugoročnim ekonomskim i ekološkim posledicama. U poređenju s susednim zemljama, ovaj potez pozicionira Srbiju kao regionalnog lidera u saradnji sa velikim globalnim igračima poput SAD-a. Sporazum ne samo da povećava energetski kapacitet Srbije, već i signalizira investitorima u sektoru obnovljive energije da je na pomolu nova faza stabilnosti i održivog razvoja energije.
Investitori koji traže prilike u sektoru obnovljive energije sada će naći sigurno okruženje u Srbiji, uz snažnu američku podršku. Bosna i Hercegovina i dalje nudi zanimljive perspektive, ali nema direktnu bilateralnu podršku koju Srbija trenutno uživa. Uzimajući u obzir ove pozitivne komparativne primjere, ovaj sporazum bi mogao poslužiti kao model za Bosansko Hercegovačku diplomaciju da uspostavi slične bilateralne odnose s zemljama zainteresovanim za ulaganje, potencijalno povećavajući poverenje i investicije na tržištu obnovljive energije u Bosni i Hercegovini.
Za više informacije o potpisanom sporazumu pročitajte na sljedećem linku: Потписан Споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике између Србије и САД
Za više informacija o stručnosti i opsegu usluga advokatske kancelarije IA u oblasti energetskog prava, molimo posjetite: https://ia-lawfirm.com/energetika-rudarstvo-i-infrastruktura/