Kraj godine je period kada kompanije analiziraju proteklu poslovnu godinu, pripremaju planove za narednu i sređuju sve pravne i finansijske aspekte svog poslovanja. IA Law Firm Bosania, sa primarnom ekspertizom u korporativnom pravu, prepoznaje ključne razloge zbog kojih klijenti često završe na pravnom savjetovanju upravo u ovom periodu. U nastavku sumiramo najčešće razloge i pružamo uvid u stvarne primjere iz prakse.
1. Niste čitali sitna slova u ugovoru i opšte uslove poslovanja
Jedan od najčešćih razloga kontaktiranja korporativnog advokata jeste pogrešno razumijevanje ili potpuno ignorisanje opštih uslova poslovanja u ugovorima. Ako ste se dogovorili o određenim komercijalnim uslovima s dobavljačem, morate pročitati njihove uslove i odredbe kako biste bili sigurni da su vaši zahtjevi uključeni u ugovor. U protivnom, vaš ugovor s dobavljačem neće odgovarati svrsi, a to bi moglo ograničiti pravne lijekove ako stvari krenu po zlu. Na primjer, potrebno je da proizvodi budu isporučeni u roku od sedam dana. Standardni uslovi dobavljača navode da će isporučiti proizvode u roku od 14 dana. Vi i dobavljač usmeno se slažete da će dobavljač isporučiti brže, u roku od sedam dana.
Međutim, dobavljač nije uspio promijeniti svoje standardne uslove kako bi potvrdio ovaj određeni rok. Ako ne možete dokazati da je vaš ugovor predviđao ove prilagođene uslove plaćanja, dokazivanje da je dobavljač prekršio ugovor može biti daleko veći izazov. Stoga morate pročitati opšte uslove poslovanja kako biste tačno razumjeli sve bitne elemente ugovora i bilo koje druge troškove za koje ste odgovorni. Ako niste zadovoljni s bilo kojom odredbom ugovora nakon pregleda, o njima možete razgovarati s dobavljačem i pokušati postići kompromis.
2. Dali ste računovođi ili ChatGPT-u da vam sačini ugovor
Popularan trend u Bosni i Hercegovini je da računovođe pripremaju ugovore svih vrsta i vrijednosti, bez bilo kakve konsultacije sa pravnicima ili advokatima. Oslanjajući se na standarde forme ugovora dostupne na internetu, koje nisu prilagođene konkretnim situacijama i svakodnevnim izmjenama zakonodavstva, računovođe sa lakoćom preuzimaju obaveze formalizovanja pravnih poslova za svoje klijente. Takva saradnja funkcioniše odlično, do pojave prvog problema, kada advokati stupaju na scenu (nerijetko i u periodu novogodišnjih praznika). Pored navedenog, brzo napredovanje tehnologija sve češće vodi pripremi ugovora preko ChatGPT-a, što otvara niz problema u vezi sa prilagođavnajem konkretnom pravnom sistemu i slučaju. Iako su tehnologija i automatizacija izuzetno korisni, pravni dokumenti zahtijevaju stručno razumijevanje zakonodavstva i lokalnih pravnih standarda.
3. Imali ste super poslovnu ideju, ali prije realizacije niste kontaktirali advokata
Mnogi poduzetnici pokreću poslovanje bez pravne procjene, što kasnije rezultira komplikacijama sa registracijom, porezima ili pravima intelektualnog vlasništva. O važnosti pravovremenog angažovanja advokata najbolje govori primjer iz davne 1979. godine. Apple je bio u usponu i pripremao se za IPO. U to je vrijeme Xerox vodio Palo Alto Research Company (PARC), mjesto gdje su najbolji umovi mogli razvijati nove ideje koje bi Xerox na kraju mogao unovčiti.
U zamjenu za milion dolara vrijedne Appleove dionice u budućem IPO, Xerox je pozvao Jobsa i neke od njegovih Appleovih inženjera da posjete pogon i ‘zavire ispod haube.’ Sada svi znamo koja je to greška bila. Jobs i njegov tim vidjeli su grafičko korisničko međusklop (GUI) koje je bilo svjetlosnim godinama ispred svega što je Apple proizveo. Appleov tim je to učinkovito replicirao i ugradio u svoj najnoviji proizvod — Apple Macintosh. Xerox je zbog toga tužio Apple, tražeći odštetu od 150 miliona dolara za Apple zbog nezakonitog korištenja Xeroxovih autorskih prava na njegovim Macintosh i Lisa računarima. Slučaj je na kraju odbačen. Ostalo je istorija. Apple je prodao milione kompjutera, dok je Xerox nestao s PC tržišta. Ovaj epohalni primjer pokazuje da dobra poslovna ideja ne može biti realizovana bez adekvatne i pravovremene pravne podrške.
4. Zanemarili ste lokalne propise prilikom ulaska na tržište
Prilikom ulaska na tržište Bosne i Hercegovine, mnogi strani investitori podcjenjuju razlike u zakonodavstvu i potrebnu dokumentaciju. Nerijetko na tržište ulaze za ugovorima koji su provodivi u drugoj jurisdikciji, bez svijesti o činjenici da se propisi i prakse postupanja razlikuju čak i među entitetima u Bosni i Hercegovini. Iako je Bosna i Hercegovina izuzetno potentna investiciona lokacija, bez lokalne advokatske podrške u svakom koraku, poslovne ideje će vjerovatno i ostati samo ideje.
Pravovremeno angažovanje korporativnog advokata nije samo trošak, već i investicija koja može spriječiti ozbiljne pravne i finansijske probleme. IA Law Firm Bosnia preporučuje da pravno savjetovanje postane sastavni dio vašeg poslovnog planiranja kako biste osigurali dugoročni uspjeh. Na kraju godine, pregledajte ugovore, poslovne odluke i pravne obaveze kako biste novu godinu započeli bez pravnih prepreka.
Za više informacija o uslugama i ponudi advokatskog društva Ibrahimović & CO potražite na: https://ia-lawfirm.com/