Mjesec novembar u regionu bio je vrlo turbulentan iz aspekta konkurencijskog prava, jer Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora bilježe slučajeve kažnjavanja velikih privrednih subjekata. Tako je i ovaj tekst našao put do novembarskog broja newslettera IA Law Firm. Osnovi cilj mu je da razjasni šta su potencijalne kazne i posljedice prema konkurencijskom pravu BiH. Kazne za kršenje pravila konkurencije, koje mogu iznositi i do 10% ukupnih prihoda kompanije, često obuhvataju i cijelu poslovnu grupaciju u zavisnosti od slučaja. Ove kazne su jedne od najstrožijih finansijskih sankcija koje mogu pogoditi poslovne subjekte.
Pored novčanih kazni, povreda pravila konkurencije može imati i krivičnopravne posljedice, uključujući kaznu zatvora za odgovorne osobe. Takođe, takve povrede predstavljaju građanskopravni delikt, što omogućava oštećenim stranama da traže naknadu štete putem tužbi. Svaki ugovor, sporazum ili odredba koji krše pravila konkurencije automatski su ništavni prema važećem zakonodavstvu.
Osim pravnih i finansijskih posljedica, povreda pravila konkurencije može ozbiljno narušiti reputaciju kompanije. Takve posljedice često imaju dugoročne negativne efekte na poslovanje.
Regionalna praksa: Aktivnije djelovanje tijela za zaštitu konkurencije
Obaveze država regije proistekle iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, uz povećan pritisak javnosti, dovele su do intenzivnijih aktivnosti tijela za zaštitu konkurencije.
Srbija: Komisija za zaštitu konkurencije nedavno je pokrenula postupak protiv nekoliko velikih maloprodajnih lanaca (Delhaize, Mercator, Univerexport, i DIS) zbog sumnji na dogovorene cijene. Do sada je u Srbiji pokrenuto 120 postupaka zbog zloupotrebe dominantnog položaja ili sklapanja restriktivnih sporazuma, uz kazne koje su dosezale i nekoliko miliona eura.
Crna Gora: Agencija za zaštitu konkurencije utvrdila je postojanje kartelskog sporazuma između mobilnih operatera (M:tel, Crnogorski Telekom i One Crna Gora), čime im prijeti kazna do 10% kumulativnog prihoda, što iznosi od 2,7 do 27 miliona eura.
Bosna i Hercegovina: Konkurencijsko vijeće je kaznilo privredne subjekte sa ukupno 284.927,98 KM zbog zabranjenih sporazuma. Nedavni primjer uključuje kaznu od 450.000 KM kompaniji Bingo zbog neblagovremene prijave koncentracije, iako nije došlo do negativnog utjecaja na tržište. Dakle, koncetracija je bila dozvoljena i koncetracijom nije došlo do stvaranja ili jačanja vladajućeg položaja, ali je izrečena kazna zbog neblagoremene podnesene prijave.
Šta poduzetnici trebaju znati?
Ne samo namjerne povrede, već i nenamjerne greške, poput propuštanja prijave koncentracije, mogu voditi ka iznimno visokim kaznama. Ključne aktivnosti poput sklapanja komercijalnih sporazuma, zloupotrebe dominantnog položaja ili akvizicija udjela u kompanijama mogu dovesti do povreda pravila konkurencije.
Zbog ozbiljnosti posljedica, poslovni subjekti trebaju pažljivo pristupiti svim poslovnim aktivnostima koje bi mogle uključivati pravila konkurencije. Zanimljivo je primijetiti da zvanični izvještaj Konkurencijskog vijeća za 2023. godinu prezentuje podatak da je Konkurencijsko vijeće u 2023. godini zaprimilo svega 34 predmeta iz oblasti konkurencije. Uzimajući u obzir činjenicu da je privredna aktivnost u Bosni i Hercegovini bila neuporedivo veća, nije teško zaključiti da veliki broj predmeta uopšte nije prijavljen i da ne postoji svijest privrednih subjekata o obavezi prijave koncetracije.
Pravovremeno savjetovanje sa stručnjacima za pravo konkurencije može spriječiti potencijalne povrede i izbjeći drakonske kazne koje mogu dostići 10% ukupnih prihoda kompanije, ali i krivičnopravne sankcije.
Naš tim u IA Law Firm specijalizovan je za pravo konkurencije i pruža savjete i podršku u svim fazama poslovanja kako biste osigurali usklađenost s relevantnim propisima.
Više o uslugama našeg tima iz ove oblasti možete pronaći na: https://ia-lawfirm.com/en/competition-law-state-aid/
Više o konkurencijskom pravu u BiH možete pronaći na: https://bihkonk.gov.ba/nadleznosti/