Turkish desk

Our international practice has formed a legal team consisting of highly experienced advisers and lawyers across the region, whose knowledge and expertise are combined with detailed knowledge of both local and regional legislation.

In addition to providing all services in one place and creative legal solutions specially adapted to the needs of clients, the law firm IBRAHIMOVIĆ & CO has established its own Department for business with Turkey (Turish Desk).

Starting from 2022, the Law Firm provides services to clients doing business in Bosnia and Herzegovina in all their legal needs, as well as domestic clients looking for reliable partners in Turkey.

The Department for Business with Turkey is headed by lawyer and team member Feyza Gerger Erdal, founder of the Istanbul-based Erdal Law office, which has experience in corporate law, mediation and labor law.

For Law Firm IBRAHIMOVIĆ & CO, the Turkish desk is not only an understanding of two different legal systems, but a vision of connecting two very close and spirited business cultures.

 

Türkiye Masası

 

Uluslararası uygulamamız, bilgi ve uzmanlıklarını hem yerel hem de bölgesel mevzuata ilişkin ayrıntılı bilgilerle birleştiren, bölge çapında oldukça deneyimli danışmanlardan ve avukatlardan oluşan bir hukuk ekibi oluşturmuştur.

Hukuk büromuz IBRAHIMOVIĆ & CO, tüm hizmetleri tek bir yerde sunmanın ve müvekkillerin ihtiyaçlarına özel olarak uyarlanmış yaratıcı hukuki çözümler bulmanın yanı sıra, Türkiye ile iş birliğinde bulunmak için kendi Türkiye Masası’nı kurmuştur.

Hukuk Büromuz, 2022 yılından itibaren Bosna Hersek’te iş yapan müvekkillerinin tüm hukuki ihtiyaçları ile birlikte Türkiye’de güvenilir ortaklar arayan yerli müvekkillerine hizmet vermektedir.

Hukuk büromuzun Türkiye Masası, şirketler hukuku, uyuşmazlık çözümü, arabuluculuk ve iş hukuku alanlarında deneyime sahip, İstanbul merkezli Erdal Hukuk Bürosu’nun kurucusu Arb. Av. Feyza Gerger Erdal yürütmektedir.

Hukuk Büromuz IBRAHIMOVIĆ & CO için Türkiye ile olan iş birliği , yalnızca iki farklı hukuk sistemi anlayışını bilmek ve anlamak değil, aynı zamanda çok yakın ve canlı iki iş kültürünü birbirine bağlama vizyonudur.